Bartosz Wiśniewski
Wynajem a kupno mieszkania – wady i zalety
Wiele młodych osób zastanawia się, co będzie lepsze – wynajem czy kupno mieszkania.
W dzisiejszych, zmieniających się czasach, trudno jest na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Cena nieruchomości na rynku pierwotnym jak i wtórnym ponownie osiąga szczytowe wartości, za co za tym idzie, zakup mieszkania w porównaniu z najmem jest coraz mniej opłacalny.
„Zgodnie z ogólnoeuropejskim trendem, także w Polsce, przychody z najmu dawały będą właścicielom coraz mniejszy zwrot z inwestycji, tym samym coraz bardziej opłacalne będzie wynajęcie mieszkania niż jego zakup. Podobny trend widać bardzo mocno w ostatnich latach na bydgoskim rynku nieruchomości.” – wyjaśnia Bartosz Wiśniewski – ekspert rynku nieruchomości
Choć posiadanie własnego mieszkania jest swego rodzaju życiowa inwestycją, to bardzo często wiąże człowieka z konkretnym miejscem. W sytuacji dynamicznego rynku pracy oraz występującej coraz częściej konieczności migracji zawodowej do innego miasta, nasza życiowa inwestycja może stać się kulą u nogi.
„Samodzielne wynajęcie swojego mieszkania przez właściciela wiąże się z pewnym ryzykiem. Wielu niedoświadczonych właścicieli nieruchomości stało się ofiarami nieuczciwych najemców, niepłacących czynszu czy dewastujących powierzone mieszkania. Wynajmując jedno mieszkanie, mając obowiązki zawodowe, trudno jest nim właściwie zarządzać, szczególnie mieszkając w innym mieście”
tłumaczy Aleksandra Wiśniewska – licencjonowany zarządca, pośrednik oraz wieloletni praktyk rynku nieruchomości w Bydgoszczy.
Podejmując decyzję, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze – kupno czy wynajem nieruchomości, musimy dokładnie rozważyć, za i przeciw w odniesieniu do naszej obecnej i przyszłej sytuacji życiowej. Przygotowaliśmy dla Was kilka pytań, które być może pozwolą Wam podjąć właściwą decyzję:
- czy moja sytuacja rodzinna jest stabilna, oraz czy planuję istotne zmiany w najbliższych latach (dzieci, ślub, wyprowadzka dzieci)?
- jak wygląda moja sytuacja zawodowa, czy możliwy / prawdopodobny jest wyjazd do innego miasta/ kraju?
- czy chcę się na stałe wiązać z konkretnym miejscem?
- jak długo planuję pozostać w obecnej sytuacji mieszkaniowej i życiowej? Czy nie będę potrzebować większego/mniejszego mieszkania? Czy dzielnica w której mieszkam/chce zamieszkać będzie dla mnie odpowiednia za 5 czy 10 lat?
- czy w przypadku konieczności zmiany mieszkania, stać mnie będzie, aby przez kolejne kilkanaście lat dopłacać do kredytu?
Mamy nadzieję, że choć trochę pomogliśmy rozwiać Wasze wątpliwości.